Jaki typ oświetlenia wybrać?

  FAQ, fitotrons.com

Stoisz przed wyborem komory do hodowli roślin i nie wiesz na jaki rodzaj oświetlenia powinieneś się zdecydować, jeśli tak – ten artykuł jest dla Ciebie.

Oświetlenie typu LED

Na rynku występuje mnóstwo rodzajów i typów oświetlenia. Na rynku występują również komory hodowlane wyposażone w różnego rodzaju oświetlenie.
W dzisiejszej dobie ciągłego postępu technologicznego starsze rozwiązania są w bardzo szybkim tempie wypierane przez nowsze technologie. Jeszcze kilka lat temu technologia oświetlenia LED (light emiting diode) była całkowitą nowością. Dziś stanowi normę w rożnego typu zastosowaniach. Nie dziwią już żarówki typu LED, kolorowe i białe taśmy typu LED, oświetlenie ulic typu LED. Niestety dziwną rzeczą jest ciągły opór przed stosowaniem oświetlenia typu LED w hodowli roślin, a w szczególności uparte trwanie przy staroświeckich już świetlówkach jarzeniowych.

Oświetlenie zastosowane w naszych komorach fitotronowych zostało zaprojektowane w celu osiągania najbardziej dopasowanych warunków oświetlenia roślin podczas hodowli. Nasze panele świetlne w technologii LED pozwalają na dowolne regulowanie widma światła. Dzięki panelom oferującym 8 niezależnych kanałów świetlnych możliwa jest bardzo szeroka regulacja widma. Dzięki temu naukowcy mogą dowolnie stymulować rośliny w ich cyklu rozwojowym. Dzięki naszym panelom mamy możliwość innego ustawienia widma w każdej fazie rozwoju rośliny. Dla kiełkowania możemy ustawić inne natężenie światła oraz odpowiednie dla tego widmo. Dla fazy wzrostu możemy ustawić wyższe natężenie światła oraz widmo, które występuje w naturze podczas wzrostu rośliny. W czasie kwitnienia czy owocowania widmo oraz natężenie światła również mogą być odpowiednio dopasowane.

Co więcej dzięki pełnej regulacji możemy dopasować parametry światła do konkretnej rośliny, z którą pracujemy.
Tanie rozwiązania paneli oświetleniowych LED oferowanych na rynku nie pozwalają na dowolne kształtowanie widma. Tak samo jak świetlówki jarzeniowe nie posiadają takiej możliwości. Aby zmienić widmo światła w takich rozwiązaniach należy wymienić wszystkie źródła na inne z innymi parametrami widma.

W naszych panelach to kwestia przestawienia parametrów oświetlenia w menu komory hodowlanej. Bez żadnych dodatkowych kosztów oraz pracy związanej z wymianą oświetlenia.
Jeśli nie jest potrzebne tak zaawansowane oświetlenie z pełną regulacją widma a budżet jest trochę mniejszy to i tu mamy odpowiednią ofertę. Panele 3 kanałowe oraz ich rozwinięcie w postaci paneli typu FLEX. Panele 3 kanałowe są odpowiednikiem rozwiązań ze świetlówkami jarzeniowymi jednak wzbogacone również o możliwość regulacji widma w zakresie modyfikacji ilości barwy czerwonej oraz niebieskiej. Dodatkowo w celu stymulacji wzrostu panele wyposażone są w indywidualny kanał dalekiej czerwienie FarRED.

Najważniejsze:

  1. Wybierz najnowocześniejsze oświetlenie typu LED zamiast starych świetlówek.
  2. Wybierz zaawansowane oświetlenie LED z możliwością regulacji widma zamiast prostych żarówek w których oprócz natężenia nic nie możesz zmienić.
  3. Wybierz panele LED z regulacją widma nawet najprostszą, ale z minimum umożliwiającym zmianę ilości światła czerwonego i niebieskiego. FarRED jest u nas super dodatkiem.
  4. Wybierz rozwiązania, które możesz łatwo rozbudować o inne zastosowania hodowlane – FLEX.

Oświetlenie półkowe czy boczne – a może obydwa jednocześnie?

W naszych komorach fitotronowych możliwe jest zabudowanie oświetlenia umieszczonego nad roślinami – czyli półkowego, jak również bocznego – czyli świecącego z boków roślin lub lepiej powiedzieć z boku hodowli.
Oświetlenie półkowe najlepiej sprawdzi się w przypadku roślin niskich oraz średnich, gdzie ewentualne zacienienie od liści rośliny nie będzie miał istotnego wpływu na rozwój hodowli. Warto zauważyć, że moc oświetlenie półkowego powinna być dostosowana do odległości roślin hodowanych od źródła światła, w taki sposób, aby hodowane rośliny otrzymywały odpowiednią jego ilość. Zbyt mała ilość światła będzie skutkowała wydłużaniem się roślin bez budowania odpowiedniej masy. Zbyt duża ilość światła spowoduje stres dla roślin oraz może powodować wysychanie ze względu na promieniowanie cieplne.

Oświetlenie boczne w naszych fitotronach standardowo montowane jest na bocznych ścianach komory hodowlanej. W wersji Parhelion występuje dodatkowy panel świetlny umieszczony na drzwiach komory. Oświetlenie realizowane jest więc standardowo z dwóch stron, a może być również z trzech stron. Tego typu oświetlenie najlepiej sprawdza się w przypadku hodowli in-vitro umieszczonych w naczyniach hodowlanych typu szalki, kolby lub butelki. Takie rozwiązanie stosowane jest również w przypadku hodowli, gdzie wymagane jest mieszanie. Dzięki umieszczeniu oświetlenie z boków butelki hodowlanej oraz jest ciągłemu ruchowi do hodowli dociera największa ilość światła.

Oświetlenie boczne nie jest zalecane do otwartej hodowli roślin, gdyż rośliny mają wtedy tendencję do wzrostu w kierunku oświetlenia co powoduje ich wykrzywianie. Drugim mankamentem jest nierównomierność oświetlenia, gdzie rośliny w środku półki hodowlanej otrzymują zdecydowanie mniej światła niż te rosnące po bokach.
Oczywiście możliwe jest również zastosowanie oświetlenia półkowego oraz bocznego jednak takie rozwiązanie musi być poparte konkretnymi potrzebami hodowlanymi. W przypadku komory hodowlanej wyposażonej zarówno w panele półkowe jak i boczne możliwe jest sterowanie pólkami świetlnymi oraz panelami bocznymi niezależnie. Dzięki temu można idealnie dopasować oświetlenie do potrzeb hodowli.

Najważniejsze:

  1. Wybierz wersję oświetlenie półkowe czy boczne do planowanego rodzaju hodowli.
  2. Wybierz wersję oświetlenia półkowego do roślin w otwartych doniczkach o małej i średniej wielkości.
  3. Wybierz wersję boczną oświetlenia dla hodowli typu in-vitro w szalkach lub butelkach.
  4. Wybierz wersję oświetlenia półkową i boczną dla pełnej dowolności prowadzonych hodowli – ustawisz właściwe oświetlenie do każdego rodzaju prowadzonych badań.

LEAVE A COMMENT